Scratch Nedir?

0
5985

Scratch, ABD’de bulunan MIT’nin geliştirdiği, 8-16 yaş arası çocukların kullanımına göre tasarlanmış oldukça basit bir arayüze sahip programlama ortamıdır. Geleneksel programlama dillerinin aksine kullanıcı, istediği fonksiyonları fare ile tıklayıp sürükleyerek animasyonlar, oyunlar, ve hikayeler yaratabilirsiniz.

 

 

cocuklar-icin-programlama-dili-scratch

Scratch, renkli bir arayüze sahiptir. Bu sayede çocukları birşeyler yaratmaya teşvik eder. Programlama dillerinin aksine, hazır fonksiyonlar kategorilere ayrılarak kolay bir biçimde kullanıma sunulmuştur.

Bu sayede programlamaya yeni başlayan kişi, algoritma yapısını if,else,while,for gibi görece karmaşık ve noktalama işaretleri gibi özen isteyen yapıları kullanmadan kavrayabiliyor.

Scratch’i ister bilgisayarınıza kurun, isterseniz web tarayıcınızın penceresinden kullanın. Üye olursanız, başkalarının yarattığı değişik programları ve animasyonları görebilir, hoşunuza gidenleri kendi isteğinize göre değiştirebilir veya kendi yarattığınız eserinizi diğer kişiler ile paylaşmak için siz de sergileyebilirsiniz.

scratch-1

Scratch çocuklara programlamayı eğlenceli hale getirmek için MIT ( Massacehusetts Institute of Technolohy) tarafından geliştirilmiş bir platform.

Program geliştirici Scratch’ı şu şekilde tanımlamaktadır.

“Scratch ile etkileşimli hikayeler, oyunlar ve animasyonlar programlayabilirsiniz ve bunları online olarak paylaşabilirsiniz”

Gerçekten de Scratch kullanımı kolay, eğlenceli, etkileşimli çocukların kolayca öğrenebileceği bir araç. Sadece çocuklara değil biz yetişkinlerin bile eğlenceli programlar yapabileceğimiz harika bir platform

Not: scratch’ı bilgisayarınıza indirmek için http://scratch.eba.gov.tr/ adresine gidiniz.